Jak inwestować w kryptowaluty Gdzie kupić Bitcoina Poznaj nasz poradnik

Jak inwestować w kryptowaluty? Gdzie kupić Bitcoina? Poznaj nasz poradnik

Systematycznie rośnie liczba prywatnych portfeli inwestycyjnych, których część stanowią wirtualne monety. Epickie historie bitcoinowych multimilionerów. Amerykańscy finansiści, którzy odeszli z pracy po hossie na Dogecoinie na czele z Azizem McMahonem (eksmanagerem w Goldman Sachs). Tesla inwestująca w Bitcoiny. Elon Musk, tweetujący namiętnie na temat kryptowalut. Hiperhossy na kolejnych altcoinach. To wszystko przyciąga kapitał na rynek walut kryptograficznych.

Jak inwestować w kryptowaluty, czyli BHP kryptoinwestora

Należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Kryptowalutowe „Eldorado” jest pełne pułapek. To rynek, który cechuje wysoki stopień nieprzewidywalności oraz ekstremalna zmienność. Warto przestrzegać na nim kilku podstawowych zasad:

  • Warren Buffet nie inwestuje w kryptowaluty ponieważ ich nie rozumie. Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z wirtualnymi monetami, powinien więc najpierw zrobić gruntowny research, aby poznać ich specyfikę. Następnie zaś odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile pojmuje kryptorynkowe prawa.
  • Nie wolno lokować w kryptowalutach zbyt dużej części kapitału. Zawsze należy liczyć się z tym, że cena danego waloru z dnia na dzień może spaść do zera. Dotyczy to nawet Bitcoina. Co prawda w jego przypadku jest to bardzo mało prawdopodobne, nie jest jednak wykluczone.
  • Każdą decyzję inwestycyjną należy podejmować bardzo ostrożnie. W żadnym wypadku impulsywnie. Na rynku kryptowalut zdarzają się różnego rodzaju oszustwa. Jednym z nich jest tzw. rug pull, który polega na tym, że twórcy danej kryptowaluty znikają w pewnym momencie z funduszami inwestorów. Jego ofiarą padli m.in. posiadacze kryptowaluty Squid Game, którzy kupowali ją na fali popularności serialu.

Sposoby inwestowania w Cryptocurrencies

Wyróżnić można trzy kanały inwestycyjne. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Różnice wynikają z łatwości dostępu, stopnia skomplikowania oraz dedykowania odnośnie perspektywy czasowej inwestycji.

Kantory kryptowalut

Funkcjonują zarówno online, jak i w postaci punktów stacjonarnych w większych miastach. Bardzo łatwo za ich pośrednictwem sprzedać lub nabyć główne kryptowaluty – Bitcoin, Ethereum czy Litecoin. Wygodne rozwiązanie stanowią tzw. bitomaty czyli bitcoinowe bankomaty. Często stanowią pierwsze skojarzenie, gdy ktoś zastanawia się, gdzie kupić Bitcoina. Minusem kryptokantorów są wysokie spready i prowizje. Korzystanie z ich usług ma sens w przypadku długoterminowych inwestycji.

Giełdy kryptowalut

Dają największe możliwości, jeżeli chodzi o obrót kryptowalutami. Dzięki nim można uzyskać dostęp do setek rozmaitych altcoinów. Przy odpowiednio dużym kapitale nawet day trading w ich obrębie staje się opłacalny pod względem stosunku prowizji do wysokości transakcji. Wybór giełdy stanowi oczywiście sprawę kluczową. Należy zdecydować się na kryptogiełdę rzetelną, o ugruntowanej pozycji. Taką, która bezpieczeństwo ochrony środków swoich klientów traktuje priorytetowo.

Brokerzy

Poważna alternatywa dla osób, które chcą inwestować w kryptowaluty krótko- i średnioterminowo. W tym przypadku nie handluje się jednak bezpośrednio Bitcoinem i altcoinami. Do wyboru są kontrakty terminowe, opcje, kontrakty na różnice cenowe (CFD) oraz ETF na Bitcoin. Większość instrumentów jest lewarowana. Najczęściej spotyka się dźwignię 2:1. Zależnie od brokera prowizje są marginalne lub zerowe, spready stosunkowo niewielkie. Należy pamiętać jednak o tym, że każdy otwarty kontrakt generuje dodatkowy koszt w postaci codziennego swapu. To sprawia, że inwestycje długoterminowe (poza ETF-em) za pośrednictwem brokerów tracą sens. Tym bardziej, że kontrakty wygasają z czasem. CFD po 365 dniach. Zależnie od oferty brokera liczba instrumentów jest ograniczona do kilku, czasem kilkunastu. To zmniejsza pole manewru, chroni jednak przed lokowaniem kapitału w altcoiny o wątpliwej reputacji.

Poznaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o inwestowaniu w kryptowaluty.

1 comment

  1. Macieju 7 grudnia, 2021 at 19:03 Odpowiedz

    Krypto to dzisiaj zdecydowanie najlepsza inwestycja kapitału – trzeba jednak być ostrożnym z nowo powstałymi kryptowalutami, które tak szybko znikają jak się pojawiają.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij