Ulga IP Box – czym jest i jakie są jej zasady?
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w zakresie administracji podatkowej w Polsce. Każdy, kto jest częścią tego złożonego systemu, zorganizowanego w naszym kraju do postaci dwuinstancyjnej (organy rządowe i organy jednostek samorządu terytorialnego), powinien dobrze orientować się w sytuacji. Daje to bowiem możliwość skorzystania z wielu różnorodnych ulg oraz benefitów. Jedną z ciekawszych rozwiązań, oferujących preferencyjne opodatkowanie dochodów jest ulga IP Box.
IP Box – informacje podstawowe
IP Box jest to preferencyjna forma opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych na podstawie prawa własności intelektualnej. Własność intelektualna (IP) w Polsce definiowana jest jako całościowe określenie grupy monopoli prawnych, obejmujące wybrane dobra niematerialne (np. prawo autorskie) oraz niektóre własności przemysłowe (np. patenty oraz znaki towarowe).
Ta unikalna forma preferencji podatkowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Wcześniej została umocowana prawnie poprzez ustawę z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Od 2020 r. przedsiębiorcy mogą zatem korzystać z ulgi podatkowej IP Box, która daje im prawo rozliczać dochody pozyskane w 2019 r.
Kluczowym założeniem wprowadzenia tego rozwiązania podatkowego było:
- Zwiększenie atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej.
- Pobudzenie rynku nowych technologii oraz innowacyjności.
- Wzmocnienie zatrudnienia w sektorze badań i rozwoju w sektorze prywatnym.
- Zwiększenie liczby zgłoszeń patentowych i patentów wydawanych przez Urząd Patentowy w Polsce.
- Zachęcenie przedsiębiorców do odważniejszego szukania i wdrażania potencjału biznesowego, dotyczącego prac własności intelektualnej.
Ulga IP Box została wprowadzona, określając stawkę podatkową na poziomie 5% w podatku PIT i CIT (dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej). Tym samym zastąpiła wcześniejsze rozwiązania podatkowe, które regulowały te parametry podatkowe, określając je na poziomie 17/32 proc. (zasady ogólne PIT), 19 proc. (podatek liniowy PIT), 9/19 proc. (podatek CIT).
Sprawdź, czy i Ty możesz skorzystać z ulgi IP Box
Warunkiem skorzystania z ulgi IP Box jest spełnienie wymaganych ustawowo warunków, natomiast potwierdzeniem słuszności jej zastosowania jest m.in. uzyskanie pozytywnej opinii organów skarbowych. Jak to rozumieć? Czy i Ty możesz w tym przypadku skorzystać z tego rozwiązania? Śpieszymy z odpowiedzią, wskazując kto, może być faktycznym beneficjentem tego wariantu preferencyjnego systemu rozliczeń podatkowych.
Beneficjenci ulgi IP Box:
- Przedsiębiorcy (podmioty gospodarcze), którzy osiągają dochody z tytułu prawa własności intelektualnej (IP).
- Podmioty, które uzyskują dochody z działalności badawczo-rozwojowej (B+R).
- Podmioty, które uzyskują dochód z usług z działalności badawczo-rozwojowej, zakupionych od innych podmiotów.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z IP Box, jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Warto wiedzieć, że z tej szczególnej 5% stawki podatku w ramach ulgi IP BOX można także korzystać w odniesieniu do dochodu osiągniętego za granicą. Warunek jest taki, aby dochody były dochodami z kwalifikowanych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (zakres IP BOX) oraz podlegały rzeczywistemu opodatkowaniu w Polsce.
Ja korzystam z tej ulgi i bardzo ją chwale