Czy można założyć konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego?
Konto oszczędnościowe to skuteczny sposób na bezpieczne i bezwysiłkowe oszczędzanie. Dzię-ki oprocentowaniu Twoje pieniądze będą pracować także wtedy, kiedy odpoczywasz, oglądasz ulubiony serial i spacerujesz z psem. W artykule wyjaśnimy, czy można założyć konto oszczęd-nościowe bez rachunku osobistego.
Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy przeznaczony do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Dzięki oprocentowaniu każda złotówka generuje zyski, a kapitał jest skutecznie chroniony przed negatywnym wpływem inflacji. Ogromną zaletą konta oszczędnościowego jest nieograniczony dostęp do kapitału (pieniądze możesz wypłacić w każdej chwili, bez utraty odsetek) oraz możliwość wpłacania na rachunek dowolnych kwot, w dowolnych odstępach czasu.
Kto może założyć konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe może założyć osoba pełnoletnia, posiadająca dowód osobisty i numer PESEL. Niezbędne jest także posiadanie rachunku osobistego. Część banków wymaga, by znajdował się on w tym samym banku co rachunek oszczędnościowy. Dla innych wystarczający będzie ROR w dowolnej instytucji finansowej.
Dlaczego konto osobiste jest potrzebne do założenia rachunku oszczędnościowego?
Ze względu na specyfikę rachunku oszczędnościowego, banki nie wydają do jego obsługi karty płatniczej. Konto osobiste jest więc niezbędne do przelewania kapitału na rachunek oszczędnościowy oraz do wypłacania środków z konta oszczędnościowego. Jeśli planujesz założenie konta oszczędnościowego przez internet – pełni jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – umożliwia weryfikację tożsamości klienta, eliminując ewentualne oszustwa czy próby wyłudzeń. Jak to możliwe?
Aby precyzyjnie zobrazować tę zależność, posłużymy się konkretnym przykładem. Zlustrujemy procedurę założenia konta oszczędnościowego w jednym z popularnych banków.
Zanim zaczniesz
Do założenia rachunku musisz dysponować kontem osobistym prowadzonym w jednym z następujących banków: Alior Bank, Bank Pocztowy, Idea Bank, ING Bank, mBank, neoBank, Nest Bank, Santander Bank Polska, Pekao SA, Millennium Bank, Credit Agricole, PKO BP, InBank. Przed rozpoczęciem właściwego procesu przygotuj także dowód osobisty i numer PESEL.
Zakładanie konta oszczędnościowego krok po kroku
- Wypełnij wniosek o otwarcie konta oszczędnościowego, wpisując swoje dane osobowe (imię, nazwisko, telefon komórkowy, adres e-mail). Zaznacz pole zgody na kontakt w celu zawarcia umowy o rachunek oszczędnościowy.
- Aby upewnić się, że podany numer telefonu jest prawidłowy i należy do Ciebie, otrzymasz na niego kod weryfikacyjny. Wpisz go we wskazanym polu i naciśnij przycisk Dalej.
- We wskazanych polach wpisz: kraj urodzenia, numer PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości, datę wydania dokumentu tożsamości oraz datę ważności, adres zameldowania, nazwisko panieńskie matki. Wskaż także, jak często będziesz zasilać swój rachunek oszczędnościowy i jaka będzie wysokość Twojej pojedynczej wpłaty.
- Zaznacz zgody i oświadczenia i naciśnij przycisk Złóż wniosek.
- Zweryfikuj swoje dane przelewem z powiązanego konta osobistego. Pamiętaj, że nie może to być konto, które otworzyłeś online. Dzięki takiej weryfikacji bank będzie miał pewność, że jesteś osobą, za którą się podajesz i nie próbujesz założyć rachunku na wyłudzone bądź skradzione dane osobowe. Od czego zacząć? Wskaż bank, z którego wykonasz przelew. Wykonaj przelew na kwotę 1 zł (po weryfikacji danych bank zwróci Ci tę kwotę). Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, dostaniesz informację o pozytywnym wyniku i zawarciu umowy o rachunek oszczędnościowy.
- Login do rachunku znajdziesz w umowie. Jeśli korzystasz już z bankowości internetowej, korzystaj z dotychczasowego loginu i hasła.
- Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe, pamiętaj, aby realizować przelew z rachunku, którego jesteś właścicielem lub współwłaścicielem, a Twoje dane (imię, nazwisko, adres) powinny być identyczne z danymi podanymi w rachunku oszczędnościowym. Jeśli dane nie będą się zgadzać, bank odrzuci przelew i zwróci pieniądze na konto osobiste, z którego je wysłałeś.
Wbrew pozorom konto osobiste nie służy wyłącznie do wykonywania przelewów z konta oszczędnościowego i na konto oszczędnościowe. Niezbędne w procesie zakładania rachunku oszczędnościowego online procedury pozwalają zweryfikować tożsamość wnioskującego, eliminując ryzyko oszustw i nadużyć.
Źródło:
https://zamknijkonto.pl/konto-oszczednosciowe-ranking