Termistor – rezystor, w którym opór zależny jest od temperatury

Temperatura to niezwykle ważny parametr pracy w wielu układach. Niestety jej zmiany, zwłaszcza radykalne, mogą prowadzić do takich efektów jak choćby przegrzanie i awaria urządzenia. W związku z tym konieczne jest stosowanie elementów, które zapobiegają zwarciom i przegrzaniu się układów. Taką rolę pełnią właśnie termistory.

Czym dokładnie jest termistor?

Termistor to specjalistycznie przygotowane urządzenie, które zostało zbudowane za pomocą materiałów termoczułych. W związku z tym opór elementów, z których składa się urządzenie – a co za tym idzie opór całego termistora – zmienia się wraz ze zmianą temperatur.

Termistory są wykonywane przede wszystkim ze specjalnie skomponowanych stopów tlenków metali, takich jak tlenki miedzi, glinu, niklu, wanadu, litu lub manganu.

Trzy rodzaje termistorów

W zależności od trybu pracy możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje termistorów:

  1. Termistory NTC, czyli negative temperature coefficient – termistory z ujemnym współczynnikiem temperaturowym. Wykazują odwrotnie proporcjonalną zależność temperatura – opór. Są one tak skonstruowane, aby wraz ze wzrostem temperatury następował spadek oporności. Niższa temperatura powoduje z kolei wzrost rezystancji urządzenia.
  2. Termistory PTC, czyli positive temperature coefficient – termistory z dodatni współczynnikiem temepraturowym. Charakteryzują się wprost proporcjonalną zależnością temeprtura – opór. Oznacza to, że kiedy temperatura wzrasta, opór urządzenia również wzrasta, a kiedy temperatura maleje – rezystancja zostaje obniżona.
  3. Termistory CTR, czyli critical temperture resistor – rezystory wrażliwe na temperatury krytyczne. Cechują się one nagłymi skokami rezystancji, które mogą być odpowiedzią dodatnią lub ujemną, czyli zarówno wzrostem, jak i spadkiem oporu. Rodzaj odpowiedzi uzależniony jest od materiału, z jakiego wykonane jest urządzenie.

Zastosowanie termistorów

Każdy rodzaj opornika odpowiada na skoki temperatury, jednak w przypadku klasycznych rezystorów odpowiedź ta jest stosunkowo mała i stanowi cechę niepożądaną – a zatem również minimalizowaną za pomocą rozwiązań technologicznych.

Z kolei w przypadku termistorów zależność oporu od temperatury stanowi ich główną, pożądaną cechę. Przede wszystkim stanowią one pasywny element układu elektrycznego, który pozwala szybko i precyzyjnie określić panującą temperaturę w otoczeniu. Są dzięki temu wykorzystywane nawet w tak prostych urządzeniach jak zwykłe termometry elektroniczne. Znajdują zastosowanie również we wszystkich innych akcesoriach domowych, w których pomiar temperatury jest niezbędny, jak choćby piekarnik, mikrofalówka czy lodówka. Sprawdzają się także jako elementy kontrolujące pracę układów elektrycznych w klimatyzatorach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij